ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETowarowa Giełda Energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

NOTOWANIA TGE

Towarowa Giełda Energii
dzień dostawy: 2021-07-31

TGeBase 317,77 zł/MWh
TGePeak 332,41 zł/MWh
TGeOffpeak 293,40 zł/MWh
TGe24 318,45 zł/MWh
TGe15 329,56 zł/MWh
TGe9 299,92 zł/MWh
zobacz notowania

NOTOWANIA RB

Rynek Bilansujący
w dniu 2021-07-29

CRO średnia ważona 361,71 zł/MWh
CRO MIN 298,87 zł/MWh
CRO MAX 396,42 zł/MWh
CROs MIN 298,87 zł/MWh
CROs MAX 396,42 zł/MWh
CROz MIN 298,87 zł/MWh
CROz MAX 396,42 zł/MWh
OBRÓT 6 729,00 MWh
zobacz notowania

HISTORIA

Przygoda sektora elektroenergetycznego z konkurencją rozpoczęła się w końcówce lat 90 - tych. Wtedy do głosu w Europie i w Polsce doszli reformatorzy, którzy przestali energię elektryczną traktować jako dobro a po prostu jako towar. W większości krajów europejskich uchwalono nowe prawo (w Polsce w 1997 roku). Rozpoczęto tworzyć wewnętrzne rynki energii elektrycznej i wdrożono programy prywatyzacyjne. Wtedy też żeby sprostać tym wyzwaniom powstała Towarowa Giełda Energii S.A. (Spółka na początku nazywała się Giełda Energii S.A). jako niezbędny element liberalizującego się w Polsce rynku energii elektrycznej.

Powstanie Spółki zapoczątkowane zostało ogłoszeniem przez Ministra Skarbu Państwa w lipcu 1999 roku przetargu na wybór konsorcjum, które utworzy i uruchomi giełdę energii w Polsce. Zwycięzcą przetargu, rozstrzygniętego na przełomie września i października 1999 roku, zostało konsorcjum pod przewodnictwem spółki Elektrim SA. Spółka została zarejestrowana i rozpoczęła działalność w dniu 7 grudnia 1999 roku.

Od początku swojego istnienia Towarowa Giełda Energii była pionierem wdrażania nowatorskich rozwiązań w zakresie handlu energią elektryczną. W ciągu pół roku od zarejestrowania spółki uruchomiony został rynek spot dla energii elektrycznej. Ceny na tym rynku stały się odniesieniem w kontraktach dwustronnych.

W 2003 roku (jako pierwsza i do tej pory jedyna) TGE uzyskała licencję od Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (obecnie Komisji Nadzoru Finansowego) na prowadzenie giełdy towarowej. Istniejące regulacje prawne i nadzór KNF zapewniają prawidłowe funkcjonowanie rynku i skutecznie zapobiegają ewentualnym patologiom spekulacyjnym.

Dzięki doświadczeniu we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań oraz posiadaniu odpowiedniej infrastruktury informatycznej w 2005 roku powierzono Giełdzie stworzenie i prowadzenie rejestru świadectw pochodzenia dla energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE a w 2007 roku również dla Kogeneracji - serc systemów wsparcia producentów energii w tych źródłach. Równolegle z Rejestrami uruchomiony został Rynek Praw Majątkowych, na którym producenci energii odnawialnej i z kogeneracji, jak i podmioty zobowiązane do zakupu świadectw pochodzenia, mogą handlować prawami majątkowymi do tych świadectw.

W 2006 roku, we współpracy z Krajowym Administratorem Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji, TGE uruchomiła rynek spot dla uprawnień do Emisji CO2, na którym uczestnicy mogą handlować jednostkami EUA (European Union Allowance).

W roku 2008 TGE uruchomiła Rynek Terminowy Energii Elektrycznej (obecnie Rynek Terminowy Towarowy). Kontrakty terminowe na dostawę energii elektrycznej, pozwalają wyznaczyć cenę energii elektrycznej w dłuższym horyzoncie czasowym, co pozwala sprzedawcom i dużym odbiorcom energii prognozować ceny i optymalizować swoje koszty sprzedaży/zakupu energii elektrycznej.

Nowoczesny system transakcyjny

TGE to stale rozwijająca się giełda nastawiona na poprawianie płynności prowadzonych rynków i dostarczanie członkom giełdy nowoczesnych narzędzi do handlu energią. Na początku 2008 roku TGE udostępniła członkom giełdy nową aplikację maklerską - CONDICO Trade, jej twórcą jest NASDAQ OMX.

Od samego początku , w pracach nad założeniami funkcjonalnymi, uczestniczyli członkowie Giełdy i Towarzystwo Obrotu Energią.  Rezultatem jest narzędzie dopasowane do potrzeb uczestników rynku - skrojone na miarę.

Condico Trade jest wciąż rozwijane, na bieżąco analizujemy uwagi naszych Członków, modyfikujemy istniejące rozwiązania i dodajemy nowe funkcjonalności.

Pierwsza wersja nowej aplikacji CONDICO Trade została wdrożona 10 czerwca 2008 r. i była już w pełni funkcjonalnym oprogramowaniem umożliwiającym:

 • wygodne składanie zleceń (bezpośrednio na ekranie podglądu rynku, z okna do składania zleceń, funkcja Złóż zlecenie po najlepszej cenie)
 • pełną współpracę z Excelem (wklejanie wcześniej przygotowanych zleceń bezpośrednio z arkusza Excel i kopiowanie do arkusza zleceń wcześniej wprowadzonych)
 • szybką modyfikację wprowadzonych zleceń na rynek (m.in. funkcja Ustaw jako najlepsze)
 • szybkie anulowanie wszystkich zleceń jednym przyciskiem (Panic button)
 • możliwość obserwacji kilku rynków jednocześnie na ekranie podglądu rynku
 • sprawdzanie głębokości rynku bezpośrednio na ekranie podglądu rynku
 • możliwość wyboru kolumn wyświetlanych na ekranie podglądu rynku
 • dwie wersje językowe

Uaktualniona wersja CONDICO Trade zawiera ulepszenia powstałe w wyniku przesyłanych uwag Członków Giełdy zgłaszanych podczas bieżącego użytkowania poprzedniej wersji CONDICO Trade. Do najważniejszych dodatkowych funkcjonalności należą:

 • ustalenie przez maklera limitów cen i wolumenu dla zleceń
 • dodanie nowej możliwości złożenia zlecenia i transakcji pozasesyjnej -menu kontekstowe
 • dodanie możliwości aktywowania zleceń na ekranie rynku
 • podpowiadanie ceny, przy której zostanie zrealizowany zadany wolumen
 • wyświetlanie krótkiej nazwy instrumentu
 • dodatkowe możliwości zmiany ceny i wolumenu w oknie składania zleceń
 • podświetlanie aktywnego wiersza

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE