ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETowarowa Giełda Energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

NOTOWANIA TGE

Towarowa Giełda Energii
dzień dostawy: 2021-01-15

TGeBase 300,46 zł/MWh
TGePeak 328,34 zł/MWh
TGeOffpeak 250,97 zł/MWh
TGe24 299,15 zł/MWh
TGe15 327,60 zł/MWh
TGe9 251,73 zł/MWh
zobacz notowania

NOTOWANIA RB

Rynek Bilansujący
w dniu 2021-01-14

CRO średnia ważona 293,09 zł/MWh
CRO MIN 227,36 zł/MWh
CRO MAX 338,06 zł/MWh
CROs MIN 227,36 zł/MWh
CROs MAX 338,06 zł/MWh
CROz MIN 227,36 zł/MWh
CROz MAX 338,06 zł/MWh
OBRÓT 5 954,00 MWh
zobacz notowania

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jakóbik: Kolejny krok ku integracji rynków gazu w regionie bałtyckim
17.09.2019r. 11:34

16 września tego roku Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych podpisała umowę z GET Baltic na usługi doradcze. Zakres usług IRGiT obejmuje opracowanie systemu zarządzania ryzykiem, oraz modelu zabezpieczeń i rozliczeń dla giełdy gazu prowadzonej przez GET Baltic dla Litwy, Łotwy i Estonii, a od 1 stycznia 2020 roku także dla Finlandii - pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
IRGiT rozlicza transakcje giełdowe, które opiewały w 2018 roku łącznie na 446 TWh energii elektrycznej, 286 TWh gazu i 52 TWh praw majątkowych (red. wartości liczone dwustronnie). Łączna wartość zabezpieczeń wniesionych do IRGiT na koniec sierpnia 2019 r. wyniosła ponad 7,2 mld zł. Izba należy do Towarowej Giełdy Energii, która jest najprężniej rozwijającą się giełdą w regionie, w obszarze energii i gazu.

W niedalekiej przyszłości Polska, może stać się bramą na świat dla odbiorców gazu w Europie Środkowo-Wschodniej dzięki terminalowi LNG, Baltic Pipe oraz połączeniom gazowym z sąsiadami. Zakładając, że Polacy będą w stanie zaoferować atrakcyjną cenę dostaw gazu, mogą zostać cenowym punktem odniesienia dla rynków sąsiednich. Dodatkowo współpraca IRGiT z GET Baltic powinna przynieść realne korzyści nie tylko dla stron umowy, ale również dla całego bałtyckiego rynku gazu poprzez podniesienie poziomu bezpieczeństwa handlu giełdowego. Litewska giełda gazu należy w stu procentach do holdingu EPSO-G zrzeszającego firmy przesyłowe i handlowe bałtyckiego rynku: Amber Grid, Litgrid oraz Baltpool. Szacowana wielkość rynków krajów bałtyckich wynosi ok. 41 TWh.

- Efektem współpracy polskiego operatora i operatorów systemów przesyłowych z państw sąsiednich powinno być stworzenie ponadnarodowych obszarów bilansowych, które umożliwią fizyczną realizację zawartych transakcji - tłumaczy prezes Dolnośląskiego Instytut Studiów Energetycznych Remigiusz Nowakowski w rozmowie z BiznesAlert.pl. - Takie zaawansowane działania prowadzone są już w regionie bałtyckim. Na kierunku wschodnim wspólny obszar bilansowania i handlu budują: Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia. Na kierunku północno-zachodnim w tym roku zakończyć się ma natomiast proces łączenia rynków dwóch Królestw: Danii i Szwecji. W obu tych przypadkach rynek polski zyska w niedługim czasie fizyczne połączenia poprzez Baltic Pipe z państwami skandynawskimi oraz interkonektor GIPL z czterema republikami nadbałtyckimi. Stoimy zatem przed ogromną szansą przeprowadzenia pozytywnej zmiany na rynkach gazu w Polsce i regionie w oparciu o projekty "Bramy Północnej" i "Hubu gazowego". Możemy mieć swoje własne regionalne centrum obrotu i kształtowania ceny referencyjnej gazu.

Obecność IRGiT na Litwie to sygnał o bałtyckim kierunku rozwoju. Podpisanie umowy miało miejsce w Wilnie w ramach spotkania zorganizowanego przez Ambasadę RP w Wilnie i Polsko-Litewską Izbę Handlową, której TGE jest członkiem od 2015 roku. Polacy będą dzielić się swoim doświadczeniem w zakresie implementacji najwyższych standardów oraz najlepszych praktyk europejskich. Pozwoli to na optymalizację modelu zabezpieczeń i rozliczeń oraz systemu zarządzania ryzykiem na prowadzonych przez GET Baltic rynkach, co finalnie przyczyni się podniesienia płynności na rynku giełdowym.
To element integracji rynków w naszym regionie wykraczający poza integrację infrastrukturalną, której zwieńczeniem będzie ukończenie Gazociągu Polska-Litwa (2021). Sama giełda GET Baltic planuje rozszerzyć działalność o rynek fiński od początku 2020 roku.

- Integracja rynków w obszarze gazu nabiera tempa, TGE nie chce i nie może stać z boku w tak ważnym momencie. Zachodzące zmiany stwarzają duże możliwości dla rozwoju nowych inicjatyw biznesowych, pragniemy wykorzystać tę szansę. Jestem przekonany, że współpraca Izby z GET Baltic otworzy przed nami kolejne drzwi oraz przyniesie wymierne korzyści dla całej Grupy Kapitałowej - powiedział Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu TGE oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej IRGiT.

Region Europy Środkowo-Wschodniej powoli buduje rynek giełdowy na wzór zachodnich dzięki doświadczeniu Polaków. Być może dalsza polityka na rzecz rozwoju rynku sprawi, że Polska stanie się dla niego cenowym punktem odniesienia - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE