ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETowarowa Giełda Energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

NOTOWANIA TGE

Towarowa Giełda Energii
dzień dostawy: 2021-01-19

TGeBase 265,38 zł/MWh
TGePeak 289,63 zł/MWh
TGeOffpeak 222,60 zł/MWh
TGe24 265,29 zł/MWh
TGe15 290,67 zł/MWh
TGe9 223,00 zł/MWh
zobacz notowania

NOTOWANIA RB

Rynek Bilansujący
w dniu 2021-01-17

CRO średnia ważona 229,65 zł/MWh
CRO MIN 193,35 zł/MWh
CRO MAX 293,54 zł/MWh
CROs MIN 193,35 zł/MWh
CROs MAX 293,54 zł/MWh
CROz MIN 193,35 zł/MWh
CROz MAX 293,54 zł/MWh
OBRÓT 4 465,00 MWh
zobacz notowania

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przedstawiciele niemieckiego sektora energochłonnego wzywają niemiecki rząd do przyśpieszenia rozwoju OZE
03.12.2019r. 15:10

Sojusz największych przedstawicieli niemieckiego sektora energochłonnego wezwał rząd w Berlinie do przyśpieszenia rozwoju OZE. Pod apelem podpisał się Siemens, producent stali Thyssenkrupp, koncern chemiczny Wacker, producent materiałów budowlanych Rockwool, producent papieru Varel, a także spółki energetyczne EnBW i E.ON - czytamy w BiznesAlert.pl.
Ich zdaniem niemiecki rząd musi znacząco przyspieszyć rozwój lądowych farm wiatrowych oraz instalacji fotowoltaicznych, aby zapewnić realizację celu neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz niezbędne wolumeny wodoru. W ramach inicjatywy Foundation 2°C sojusz prezesów, menadżerów oraz firm rodzinnych wspiera rząd w tworzeniu w zorientowanych na rynek działań na rzecz klimatu. Ich zdaniem, obowiązkiem rządu jest uczynienie ekspansji OZE jako główny aspekt przyszłej polityki społecznej oraz przemysłowej.

Według przedstawicieli niemieckiego przemysłu do 2030 roku będą zużywali dwukrotnie, a do 2050 roku trzykrotnie lub czterokrotnie więcej energii niż obecnie. - To jedyny sposób, aby produkować wodór, który jest podstawą wielu produktów chemicznych i paliw, przy pomocy odnawialnych źródeł energii, które są kluczowe z punktu widzenia ochrony klimatu - uważa Patrick Graichen, szef think-thanku Agora Energiewende. - Znaczący rozwój OZE to jedyny sposób, aby zapewnić tanią energię - dodał.
Niemiecki przemysł stawia nie tylko na zwiększenie mocy zainstalowanej OZE, ale również na wzrost produkcji ,,zielonego wodoru". Nadwyżki energii, produkowane przez lądowe farmy wiatrowe, mogłyby zostać wykorzystane do procesu elektrolizy, w wyniku której woda uległaby rozkładowi na tlen i wodór. Jednak rozwój lądowej energetyki wiatrowej w tym roku był ograniczony przez protesty społeczne oraz ograniczenia regulacyjne. Dodatkowo rząd zaproponował zaostrzenie przepisów dotyczących odległości od gospodarstw domowych, w jakich mogą powstawać wiatraki na lądzie, co wywołało sprzeciw zarówno ze strony przemysłu, jak i aktywistów klimatycznych. Ich zdaniem plany rządu uniemożliwiłyby osiągnięcie celu 65 procent udziału OZE w niemieckim miksie energetycznym do 2030 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.
Clean Energy Wire , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: antymonopol 03.12.2019r. 17:42
No proszę nawet niemiecki przemysł energochłonny chce coraz więcej OZE i taniej z niego energii a nadwyżki chce wykorzystać do produkcji zielonego wodoru. Nawet energetyce węglowej nie przeszkadza ta konkurencja. A u nas jest odwrotnie bo nasza monopolistyczna energetyka węglowa gdyby mogła to by zaraz zlikwidowała całą konkurencję OZE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 03.12.2019r. 19:50
Niemiecki przemysł energochłonny jest zwolniony z ponoszenia kosztów paskarskich opłat na rzecz OZE, które obciążają zwykłych odbiorców energii elektrycznej. Czyli odnoszą korzyści z rozwoju OZE, nie ponosząc kosztów wsparcia OZE. Teraz jaśniej?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jerzy Lipka 03.12.2019r. 19:27
Zamiast uczyć się na błędach Niemcy brna w to ideologiczne szaleństwo. Jakoś dotąd rozwój OZE na skalę nie spotykana w Europie nie spowodował znaczącego spadku emisji, a energetyka niemiecka jest dziesięć razy bardziej emisyjna od francuskiej opartej na atomie!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 04.12.2019r. 13:16
Nieprawda bo przez dwa ostatnie lata w Niemczech emisja CO2 spadała a u nas cały czas rośnie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 04.12.2019r. 12:46
"Greta pod płot, latem to każdy gupi umie protestować". A na poważnie, to gospodarka wodorowa jest cudem z pogranicza fantastyki, tak, jak i nadwyżki zielonej energii. Zielona energia, jak już w ogóle jest, to po skierowaniu do sieci wypiera z niej węgiel. Zielona energia skierowana do elektrolizerni podlega pierwszej stracie na sprawności procesu, a następnie, gdy już mamy osławiony wodór - możemy go tylko spalić w elektrowni gazowej lub ogniwie chemicznym ( jeden pies, w obu przypadkach z horrendalną stratą zielonej energii ). Zieloni, powodowani pobudkami swej religii mogą to nawet zrobić, ale zdziwko będzie takie, jak w stalinowskiej Rosji po zbudowaniu odpowiednio długiej linii długiej: prąd jest, napięcie jest, a mocy czynnej nie ma.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE