ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETowarowa Giełda Energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

NOTOWANIA TGE

Towarowa Giełda Energii
dzień dostawy: 2021-06-12

TGeBase 276,25 zł/MWh
TGePeak 275,35 zł/MWh
TGeOffpeak 274,72 zł/MWh
TGe24 276,19 zł/MWh
TGe15 277,01 zł/MWh
TGe9 274,82 zł/MWh
zobacz notowania

NOTOWANIA RB

Rynek Bilansujący
w dniu 2021-06-10

CRO średnia ważona 358,22 zł/MWh
CRO MIN 297,17 zł/MWh
CRO MAX 405,91 zł/MWh
CROs MIN 297,17 zł/MWh
CROs MAX 405,91 zł/MWh
CROz MIN 297,17 zł/MWh
CROz MAX 405,91 zł/MWh
OBRÓT 10 350,00 MWh
zobacz notowania

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sienkiewicz: zależy nam na stworzeniu w Polsce ośrodka obrotu gazem dla Europy Środkowo-Wschodniej
30.12.2019r. 09:25

Polski hub gazowy powstanie między innymi dzięki ofercie Towarowej Giełdy Energii, która może potencjalnie stać się cenowym punktem odniesienia w regionie - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Dyskusja na temat regionalnego hubu gazowego trwa od dawna. Dzisiaj nie zadajemy już pytania czy hub gazowy powstanie, ale kiedy on powstanie - mówi Marcin Sienkiewicz, wicedyrektor biura strategii i projektów Towarowej Giełdy Energii. - Stworzenie optymalnego modelu hubu gazowego, rozumianego jako centrum dystrybucji i handlu gazem dla Europy Środkowej, Wschodniej i państw bałtyckich, jest celem strategicznym wpisanym do rządowej "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku).

TGE uczestniczy nie tylko w rozmowach, ale także bierze aktywny udział we wszystkich pracach prowadzonych w tym zakresie. Zależy nam na stworzeniu w Polsce ośrodka obrotu gazem dla Europy Środkowo-Wschodniej, miejsca gdzie będzie kreowana cena dla regionu, płynnego rynku, z którego czerpać korzyści będą finalnie odbiorcy końcowi, a więc takiego rynku jaki powstał dla energii elektrycznej - ocenia nasz rozmówca.
- Giełda przystępując do europejskiego rynku spot energii w modelu PCR i XBID stworzyła nowe możliwości handlu dla Polski, krajowe oferty są widoczne w UE, nasz rynek stał się głębszy, a ceny stają się coraz bardziej wyrównane. Podobne korzyści może przynieść hub gazowy. TGE jest obecnie jedyną giełdą w regionie, która oferuje swoje usługi w pełnym zakresie na rynku spot oraz terminowym gazu - wskazuje cytowany przez BiznesAlert.pl Sienkiewicz. - Z całą pewnością polską giełdę wyróżnia posiadanie kompleksowej oferty produktów z fizyczną dostawą gazu, kompetencji i doświadczenia w tworzeniu rynków z fizyczną dostawą oraz ich łączenia z innymi rynkami w Europie. Zaletą TGE jest również posiadanie własnej izby rozliczeniowej, której zezwolenia umożliwiają prowadzenie rozliczeń rynku towarowego, platformy OTF oraz instrumentów finansowych. Jesteśmy przekonani, że utworzenie w Polsce hubu gazowego będzie optymalnym rozwiązaniem dla wszystkich uczestników krajowego rynku gazu oraz ciekawą i korzystną propozycją dla partnerów z regionu.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: akcjonariuszek energetyczny 30.12.2019r. 14:54
Obecny poziom wskaźnika HH (Herfindahla-Hirschmana)uniemożliwia realne prace nad hubem gazowym.Mówiąc "zależy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Przyjaciel 31.12.2019r. 07:38
To olbrzymi błąd, że Polski Hub Gazowy jeszcze nie funkcjonuje - kto jest hamulcowym, może Pełnomocnik..?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE