ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETowarowa Giełda Energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

NOTOWANIA TGE

Towarowa Giełda Energii
dzień dostawy: 2020-10-29

TGeBase 230,55 zł/MWh
TGePeak 246,81 zł/MWh
TGeOffpeak 201,39 zł/MWh
TGe24 232,61 zł/MWh
TGe15 249,89 zł/MWh
TGe9 203,80 zł/MWh
zobacz notowania

NOTOWANIA RB

Rynek Bilansujący
w dniu 2020-10-27

CRO średnia ważona 259,01 zł/MWh
CRO MIN 175,76 zł/MWh
CRO MAX 360,67 zł/MWh
CROs MIN 175,76 zł/MWh
CROs MAX 360,67 zł/MWh
CROz MIN 175,76 zł/MWh
CROz MAX 360,67 zł/MWh
OBRÓT 11 687,00 MWh
zobacz notowania

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceminister Soboń: znosimy konieczność, ale nie możliwość handlu energią na TGE
04.09.2020r. 12:18

Nie znosimy możliwości handlu energią na Towarowej Giełdzie Energii, znosimy wyłącznie jego konieczność - powiedział w piątek w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, odnosząc się do planów zniesienia tzw. obliga giełdowego w handlu energią elektryczną.
Projekt w tej sprawie - jak poinformował wiceminister w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - przygotowuje Ministerstwo Klimatu.

Krytykę takiego rozwiązania ze strony środowiska energetycznego Soboń uznał za przedwczesną w sytuacji, kiedy stosowny projekt nie został jeszcze zaprezentowany. "Rozumiem, że to jest krytyka profilaktyczna" - mówił wiceminister, zapewniając, że wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość wypowiedzenia się na temat projektowanych rozwiązań.

"Chcemy, żeby wypowiedziały się spółki w ramach elektroenergetyki, żeby wypowiedzieli się wszyscy zainteresowani tym rynkiem. Damy jakiś moment na to, żeby ten projekt uzgodnić. Będzie możliwość, żeby się wypowiedzieć, ale rozmawiajmy o gotowym projekcie" - mówił Soboń, potwierdzając, że jego resort traktuje zniesienie obliga giełdowego jako zobowiązanie wobec górniczych związkowców.

"Jednym z tematów rozmów podczas ostatniego spotkania ze stroną społeczną (w miniony piątek w Katowicach - PAP) była kwestia importu energii i jednym z tych rozwiązań, o których rozmawialiśmy, było właśnie to, aby znieść obligo na handel energią na Towarowej Giełdzie Energii" - powiedział Soboń.
"Oczywiście trzeba pamiętać, że my nie znosimy możliwości handlu na Towarowej Giełdzie Energii, znosimy wyłącznie jego konieczność" - zaznaczył wiceminister. Jego zdaniem, projekt powinien wejść w życie "jak najszybciej".

Po piątkowych rozmowach z górniczymi związkami w Katowicach resort aktywów państwowych podał w komunikacie, że "podczas spotkania omówiono kwestie relacji między firmami górniczymi i energetycznymi, w tym sprawy związane z importem surowca czy odbiorami zakontraktowanego wcześniej paliwa". "Potwierdzono również wcześniejsze ustalenia o odejściu od obligatoryjnego handlu energią poprzez giełdę, co ograniczy import i zwiększy jej produkcję w krajowych elektrowniach" - dodano.

Jak mówił po piątkowych rozmowach szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, szybka nowelizacja przepisów, która pozwoli ograniczyć import energii, to jedyne konkretne ustalenie z tamtego spotkania. Związkowiec poinformował, że podczas rozmów uzgodniono, iż nowelizacja przepisów dotycząca zniesienia obowiązku sprzedaży energii poprzez giełdę zostanie przyjęta w tzw. szybkiej ścieżce legislacyjnej. "To na pewno pozwoli na znaczne ograniczenie importu energii" - komentował w piątek przewodniczący regionalnej "S".

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ryba 10.09.2020r. 10:01
Rozumiem, że chodzi tu o zmuszenie producentów energii do sprzedaży energii do spółek węglowych po cenach... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE