ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETowarowa Giełda Energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

NOTOWANIA TGE

Towarowa Giełda Energii
dzień dostawy: 2021-03-08

TGeBase 294,18 zł/MWh
TGePeak 322,65 zł/MWh
TGeOffpeak 246,45 zł/MWh
TGe24 290,23 zł/MWh
TGe15 317,68 zł/MWh
TGe9 244,48 zł/MWh
zobacz notowania

NOTOWANIA RB

Rynek Bilansujący
w dniu 2021-03-06

CRO średnia ważona 205,94 zł/MWh
CRO MIN 113,39 zł/MWh
CRO MAX 330,18 zł/MWh
CROs MIN 113,39 zł/MWh
CROs MAX 330,18 zł/MWh
CROz MIN 113,39 zł/MWh
CROz MAX 330,18 zł/MWh
OBRÓT 9 139,00 MWh
zobacz notowania

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAP: projekt ustawy o zniesieniu obliga giełdowego na energię gotowy, ma wejść jak najszybciej w życie
04.09.2020r. 12:19

Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu projekt ustawy o zniesieniu obliga giełdowego na energię elektryczną jest gotowy i wkrótce trafi do konsultacji - poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Intencją rządu jest, by jak najszybciej wszedł w życie.
O planach zniesienia obliga giełdowego na energię elektryczną Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało w zeszłym tygodniu po spotkaniu komisji ds. transformacji górnictwa.

Powodem zniesienia obliga jest chęć ograniczenia importu energii elektrycznej do Polski. Eksperci jednak krytykują ten pomysł i kwestionują, czy faktycznie przyczyni się on do zmniejszenia importu.

"Żeby cokolwiek krytykować musielibyśmy najpierw pokazać projekt ustawy. Na razie jest to krytyka profilaktyczna. Projekt ustawy w tej sprawie był przygotowywany w Ministerstwie Klimatu i jest już gotowy" - powiedział dziennikarzom wiceminister Soboń w kuluarach Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach.

"Gdy pokażemy projekt chcemy, żeby wypowiedziały się spółki w ramach elektroenergetyki oraz wszyscy zainteresowani rynkiem. Trzeba pamiętać, że my nie znosimy możliwości handlu na Towarowej Giełdzie Energii, znosimy wyłącznie jego konieczność" - dodał.
Wiceminister Artur Soboń poinformował, że intencją rządu jest wprowadzenie w życie ustawy o zniesieniu obliga giełdowego "jak najszybciej".

Giełdowy handel energią odbywa się na Towarowej Giełdzie Energii. W 2008 roku TGE uruchomiła Rynek Terminowy Towarowy energii elektrycznej, który jest obecnie największym z rynków energii elektrycznej pod względem wolumenów obrotu.

TGE przez lata zabiegała o wprowadzenie obligatoryjnego handlu częścią energii elektrycznej na giełdzie. Obligo miało poprawić płynność handlu i sytuację finansową giełdy. Od sierpnia 2010 r. producenci mieli sprzedawać przynajmniej 15 proc. wytwarzanego prądu na rynku publicznym. Od stycznia 2018 roku obligo zostało zwiększone z 15 do 30 proc., a w końcu 2018 r. podniesiono je do 100 proc.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Sceptyk 07.09.2020r. 08:14
"Obligo miało poprawić płynność handlu i sytuację finansową giełdy." Czyli przerzucić część strumienia finansów energetyki do zarządzających Giełdą. I to miało wpłynąć na spadek cen?
Nie wiem, jak to zadziała, ale wiem jedno - liczba gęb do wykarmienia to albo spadek nakładów "na gębę sztuk raz" albo wzrost ceny dla klienta końcowego. Tak wygląda rynek energii...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE