ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETowarowa Giełda Energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

NOTOWANIA TGE

Towarowa Giełda Energii
dzień dostawy: 2021-07-31

TGeBase 317,77 zł/MWh
TGePeak 332,41 zł/MWh
TGeOffpeak 293,40 zł/MWh
TGe24 318,45 zł/MWh
TGe15 329,56 zł/MWh
TGe9 299,92 zł/MWh
zobacz notowania

NOTOWANIA RB

Rynek Bilansujący
w dniu 2021-07-29

CRO średnia ważona 361,71 zł/MWh
CRO MIN 298,87 zł/MWh
CRO MAX 396,42 zł/MWh
CROs MIN 298,87 zł/MWh
CROs MAX 396,42 zł/MWh
CROz MIN 298,87 zł/MWh
CROz MAX 396,42 zł/MWh
OBRÓT 6 729,00 MWh
zobacz notowania

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Projekt ustawy o zniesieniu obliga giełdowego w wykazie prac, planowane przyjęcie w II kw '21
15.12.2020r. 07:03

Projekt ustawy o zniesieniu obliga giełdowego został zapisany w wykazie prac legislacyjnych, a jego przyjęcie planowane jest w II kwartale 2021 roku - podano na stronie KPRM.
"Zniesienie obowiązku giełdowego nie jest równoznaczne z zakazaniem dokonywania transakcji na giełdach towarowych w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych. Wytwórcy energii elektrycznej, którzy preferują te formę, nadal będą mogli dokonywać transakcji na giełdzie. Jednocześnie wytwórcy, którzy ze względów ekonomicznych będą preferowali sprzedaż energii elektrycznej w kontraktach bilateralnych - odzyskają do tego prawo" - napisano.

Resort klimatu i środowiska, które jest autorem projektu pisze, że osiąganie celów obliga możliwa jest dziś w ramach standardowych mechanizmów rynkowych oraz regulacyjnych. Wśród nich podstawowe znaczenie mają ustrukturyzowane procedury zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, uzupełniane wymaganiami w zakresie transparentności rynku oraz zaawansowane procedury monitorowania siły rynkowej i nadużyć na rynku energii elektrycznej.

"W perspektywie przeobrażeń na rynku energii elektrycznej dalsze stosowanie obliga giełdowego będzie stanowić istotny czynnik ograniczający efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstw lub grup przedsiębiorstw energetycznych. Będzie ono negatywnie oddziaływać na możliwości uzyskiwania synergii pomiędzy różnymi rodzajami działalnościami przedsiębiorstw energetycznych, utrudniając tym samym optymalizację całego łańcucha dostaw energii elektrycznej, poczynając od kosztu wytworzenia przez koszt dostarczenia aż do kosztu bilansowania, która to optymalizacja staje się warunkiem koniecznym uzyskiwania przewagi konkurencyjnej na europejskim rynku energii" - napisano.

Autorzy piszą, że po zniesieniu obowiązku giełdowego transakcje handlowe będą w dalszym ciągu zawierane na giełdach towarowych, przy czym o skorzystaniu z tej formy obrotu będzie decydować każdy uczestnik rynku samodzielnie, stosownie do własnej strategii rynkowej.
"Giełdowa cena energii elektrycznej jest, co do zasady wyznaczana, jako cena krańcowa, tj. najwyższa z zaakceptowanych ofert cenowych. Oznacza to, że wśród ofert sprzedaży energii elektrycznej są oferty z ceną niższą. Tworzy to potencjał do sprzedaży energii elektrycznej po indywidualnych cenach niższych niż cena krańcowa, na przykład w ramach realizacji długoterminowych strategii rynkowych, przy jednoczesnym utrzymaniu presji konkurencyjnej na racjonalizowanie wielkości marży rynkowej, której wzrost powodowałby wzrost cen energii elektrycznej" - napisano.

"Ryzyka nieuzasadnionego wzrostu cen energii elektrycznej na skutek wykorzystania siły rynkowej lub innych form manipulacji rynkowych są obecnie skutecznie mitygowane przez mechanizmy przeciwdziałania nadużyciom na rynku energii elektrycznej. Projekt ustawy przewiduje ponadto zwiększenie odpowiedzialności finansowej oraz karnej podmiotów dokonujących manipulacji na hurtowym rynku energii, próby takiej manipulacji lub wykorzystania informacji wewnętrznej dotyczącej produktu energetycznego sprzedawanego w obrocie hurtowym" - dodano.

Resort klimatu pisze, że zmiana regulacji prawnych jest pierwszym krokiem przebudowy krajowego modelu obrotu energią elektryczną, nastawionej na wspieranie transformacji krajowej elektroenergetyki oraz jej integracji z rynkiem europejskim.

"W kolejnym kroku planowane jest wprowadzenie mechanizmów pozyskiwania usług elastyczności w obszarach sieci dystrybucyjnej" - napisano.

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eldo 15.12.2020r. 08:00
Czy dumping cenowy nie jest przypadkiem także zabroniony? Czy sprzedawanie energii ponizej ceny jaką... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 15-12-2020r. 09:15 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jest super! 15.12.2020r. 08:58
Żegnaj konkurencyjny rynku ee.:(
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Buś 15.12.2020r. 09:50
No to prywatne spółki obrotu mogą już pakować manele.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 15.12.2020r. 12:00
Jeżeli to ma tak wyglądać jak najnowszy PPEJ, to możemy się już pakować.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 16.12.2020r. 08:05
Nasz rząd bohatersko walczy z problemami, które sam stworzył. Przecież to obecny rząd kilka lat temu wprowadził 100%... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE