Autor: ad 25.08.2016r. 08:28
Sterownie popytem w warunkach wprowadzania OZE szczególnie PV jest wróżeniem z fusów bo nikt nie będzie śledził zmian taryf i załączał poszczególne urządzenia. Dywagacje praktyków z teorii
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Autor: zgryźliwy 25.08.2016r. 09:58
"Licznik dwutaryfowy", jako sposób wyrównywania obciążeń między dniem, a nocą nie jest odkryciem, choć oczywiście należy go wspierać. Na razie żaden z autorów nie zaproponował sposobu bilansowania wyczynów wiatraków, które zdaje się są większym wyzwaniem. Fronty atmosferyczne przechodzą co kilka dni, wiać może w dzień lub w nocy, lub w niedzielę - tu się nie da wypracować zasady "załączaj pralkę w nocy".
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Autor: G 29.08.2016r. 13:47
Bardzo ciekawy artykuł, niestety trochę oderwany od realiów. Sterowanie popytem dla gospodarstw domowych ma sens tam gdzie jest dużo elektrycznego ogrzewania (np. Francja, Norwegia Finlandia) lub klimatyzacji (np. USA). W Polsce zużycie energii elektrycznej na te cele jest kilkakrotnie niższe od średniej Europejskiej. Jakie inne zasoby może odbiorca w gospodarstwie domowym sterować w szczycie letnim/zimowym? Telewizor, lodówka, oświetlenie energooszczędne, pralka ? To bardzo małe moce i trzeba dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy odbiorców na każdy MW. Do tego trzeba tym odbiorcom dać narzędzia do pomiaru, wizualizacji, sterowania oraz zapewnić odpowiednie bodźce cenowe aby odbiorcy chcieli się tym zajmować. Samo zainstalowanie i utrzymywanie liczników inteligentnych to ok 7-9zl/miesiąc czyli kilka % wyższe rachunki za energię w gospodarstwach domowych (na podstawie wypowiedzi L&G jednego z głównych dostawców liczikow). Do tego dochodzi wysoki WACC dla dystrybutorów uwzgledniany w taryfa chyba i dodatkowo podnoszący rachunki. I chyba dla tego WACC, spółki dystrybucyjne się w to dalej bawią pomimo, że wyniki dotychczasowych testów są fatalne. Zarządzanie popytem ma gleboki sens ekonomiczny w przypadku odbiorców komercyjnych i przemysłowych, ale tu wciąż brak sensownych inicjatyw.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Autor: GNowacz 04.09.2016r. 08:01
bardzo ciekawe opracowanie, z ktorego wynika istotna zmiana w podejsciu do usług typu DSR ze strony tradycyjnej energetyki.
Zeby lepiej zarządzać siecią energetyczną nie ważne na jakich napięciach - potrzeba znac rodzaj i zwyczaje odbiorów za licznikiem OSD?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI