X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.
Tomasz Popławski, Monika Weżgowiec ("Rynek Energii" - luty 2016)
Autorzy w artykule opisują funkcjonowanie kilku wybranych europejskich giełd energii wraz z Towarową Giełdą Energii działającą w Polsce. Przedstawiono krótki zarys historyczny, cel oraz zakres ich działalności. Omówiono i porównano rynki na których działają giełdy w celu znalezienia różnic i podobieństw łączących te platformy. Autorzy podjęli także próbę porównania kształtowania się poszczególnych wielkości, takich jak: cena, wolumen oraz indeksy notowań na tych giełdach.
Świadectwa pochodzenia, potwierdzające wytworzenie energii ze źródeł odnawialnych, są obecnie głównym mechanizmem wspierania rozwoju tych źródeł w Polsce. Przewidziany w tym systemie obowiązek uzyskania i przedstawienia do umorzenia określonej ilości świadectw, nałożony na przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej
lub jej obrotem i sprzedażą do odbiorców końcowych, spowodował powstanie platformy obrotu tymi świadectwami.
Polski rynek energii jest i będzie bardzo trudnym. Pozyskiwanie energii elektrycznej przez odbiorców wymagać będzie zaangażowania fachowców, bądź skorzystania z usług specjalistycznych Operatorów Handlowych. Każdy z nas sam będzie musiał niestety zdecydować w jakim zakresie i strukturze chce korzystać z swobodnego wyboru sprzedawcy.
Autor: Daniel Borsucki, dyrektor Zespołu Zarządzania Mediami, główny inżynier ds. energetycznych, Katowicki Holding Węglowy SA ("Nowa Energia" - 4/2014)
Towarowa Giełda Energii poinformowała o podjęciu decyzji o wprowadzeniu do obrotu Praw Majątkowych wynikających ze świadectw efektywności energetycznej. Obrót prawami majątkowymi wynikającymi z białych certyfikatów rozpocznie się 4 listopada 2013 r.
Ceny energii elektrycznej w Polsce kształtowana jest w oparciu o różne czynniki. Znaczenie ma jednak cena wyznaczana przez Towarową Giełdę Energii S.A. (TGE). Podlega ona licznym wahaniom i jest zależna od szeregu czynników (zob. raport "Prognozowanie cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw" (www.mre24.pl). Widać jednak wyraźną tendencję spadkową.
Wyprodukowana w Polsce energia elektryczna trafia na rynek poprzez jeden z trzech kanałów dostawy. Największy obecnie udział ma rynek giełdowy (administrowany przez Towarową Giełdę Energii S.A. (TGE), który odpowiadał w 2012 r. za 61,82% wolumenu dostawy energii elektrycznej wyprodukowanej w Polsce.
Celem artykułu jest przedstawienie analizy zmienności cen na giełdzie, w różnych przekrojach, w celu wskazania najlepszego, w kontekście modelowania i prognozowania cen na Rynku Dnia Następnego.
Autorzy: Michał Kolcun, Beata Rusek ("Rynek Energii" - nr 2/2012)
W niedzielę, 30 października, wchodzą w życie zmiany w prawie energetycznym. Nowelizowane są przepisy dotyczące: obliga giełdowego, kwalifikacji zawodowych energetyków, biogazowni rolniczych, warunków przyłączenia czy definicji odbiorcy końcowego. W raporcie CIRE podsumowujemy najważniejsze zmiany.
Celem artykułu jest zbadanie potencjału wybranych, współcześnie zaproponowanych metod data mining w kontekście prognozowania cen energii elektrycznej na rynku dnia następnego. Szczególny nacisk został położony na zbadanie algorytmu lasów losowych. Prognozy uzyskane metodą lasów losowych porównano z prognozami wygenerowanymi przez model regresji liniowej, model regresji medianowej oraz regresyjną metodę wektorów nośnych.
Rynek energii elektrycznej swoje początki wiąże z dostrzeżeniem konieczności liberalizacji rynku energii elektrycznej. Niewątpliwie pierwszym krajem była Wielka Brytania. To tam zauważono konieczność traktowania energii elektrycznej jako specyficznego towaru, które mimo wszelkich chęci nie da się porównać do typowego towaru.